Novinky tolerantní verticíliu LG Arnold a LG Auckland
Hybridy nové generace přicházejí s dalším vylepšením, a to s vysokou tolerancí vůči verticiliovému vadnutí řepky (Verticillium dahliae). Zatímco v minulosti jsme se setkávali s jinými chorobami, se kterými si umíme poradit chemickou cestou, u verticiliového vadnutí chemické řešení nemáme a nezbývá nám nic jiného, než se spolehnout na genetiku.
Verticílium na vzestupu
Zvyšující se výskyt verticilia pozorujeme již delší dobu a v posledních letech se stává častou příčinou nízkých výnosů. Především vysoká koncentrace řepky v osevních postupech nahrává rostoucímu zastoupení této choroby na našich polích. Dalším problémem je setí brukvovitých meziplodin. Do jaké míry přispívá k zvyšování napadení verticiliem výskyt výdrolů řepky a horší ochrana kořenů proti květilce zelné, zůstává otázkou.

Vysoký výnos hybridu LG Arnold, který je standardně pojištěn odolností vůči pukání šešulí, odolností fomě a rezistencí virové žloutence vodnice TuYV, chrání ještě vysoká tolerance vůči verticiliovém vadnutí. To je zjevné na zdravých stoncích. Foto: Limagrain 2021
Nové hybridy, LG Arnold i LG Auckland mají velmi dobré hodnocení vůči verticiliu v interních pokusech společnosti Limagrain. Hodnocení probíhá jak na dvou inokulačních platformách, tak také na všech testovacích lokalitách během zkoušení před a po přihlášení hybridů do registračních zkoušek. Vedle interních pokusů můžeme prezentovat nezávislé hodnocení například polského COBORU (viz. graf níže). Můžeme tedy slíbit, že u obou hybridů budeme mít při sklizni daleko zdravější, zelené strniště. Z dalších vlastností je u obou hybridů samozřejmostí nepukavost šešulí, odolnost vůči fomě s genem Rlm7 a také odolnost proti virové žloutence vodnice TuYV (Turnip Yellow virus).

Raný, první k setí i ke sklizni
Nebývá časté, abychom mohli na trh uvést najednou dva hybridy, avšak oba: LG Arnold a LG Auckland, se svými vlastnostmi natolik liší, že je vhodné dát agronomům na výběr. Na jedné straně stojí raný hybrid LG Arnold, (reg. ÚKZÚZ 2019–2021 s výnosem 5,53 t/ha, 108 %), který se řídí heslem „První k setí, první ke sklizni“. Jeho podzimní vývoj je spíše pomalý a vyhoví všem zemědělcům, kteří by rádi seli řepku včas z jakýchkoliv důvodů. Dnes vyškoleni nedobrým počasím předchozích ročníků chce začít sít brzy každý, komu to podmínky umožní. LG Arnold nepřeroste, v dobrém zdraví přečká zimu a ke sklizni bude připraven mezi prvními, na úrovni již prověřených hybridů Alicante, či Arsenal.

LG Arnold na snímku poloprovozního pokusu v ZEPO Bořitov, družstvo (okres Blansko). Foto Milena Mařáková, květen 2021

Detail podsadité listové růžice s typicky silným kůlovým kořenem. LG Arnold vyžaduje brzké setí, nevyniká dravou tvorbou zelené
biomasy na podzim, o to houževnatější je ale vývoj kořenového systému. Foto Ing. Ondřej Konvalinka, únor 2022
Poslední k setí, včas ke sklizni
LG Auckland (reg. ÚKZÚZ 2019–2021 s výnosem 5,64 t/ha, 110 %) je pravým opakem hybridu LG Arnold stran podzimního vývoje. Na podzim roste rychle, vytváří velmi bujný porost a snese pozdní setí. Na jaře je jeho vývoj rychlý a ke sklizni bude coby středně raný hybrid včas. Můžeme jej ranostně srovnat s pěstovanými hybridy LG Architect a LG Ambasador. Oba hybridy mají velmi dobrou odolnost vůči fómové hnilobě (Phoma lingam) a není třeba je kvůli této chorobě na jaře ošetřovat.
Aplikaci azolů a regulátorů růstu doporučujeme do pozdnějšího termínu k potlačení dlouživého růstu. Oba hybridy jsou robustní, hlavním klíčem k úspěšnému pěstování je zakrácení. Oba hybridy pokvetou uprostřed pelotonu ostatních řepek. Nepukavé šešule a odolnost vůči TuYV pomohou ohlídat výnos až do sklizně.
Věříme, že si oba hybridy najdou cestu na pozemky zemědělců v nadcházející sezóně a zajistí díky svým vlastnostem nejvyšší rentabilitu výroby řepky na podniku.
Ing. Jiří Matuš
produktový manažer Limagrain Česká republika