Zootechnické žně jsou jednou ročně
Dalším rokem máme za sebou „zootechnické žně“, tedy výrobu silážní kukuřice. Každým rokem před sklizní si všichni opakují magické číslo 32%. Tuto sklizňovou sušinu dlouhodobě doporučuje společnost Limagrain. Ano, to je optimální sušina celé rostliny kukuřice, při které bychom měli vyrábět kvalitní kukuřičnou siláž na příští krmné období. V této fázi má rostlina maximální obsah pohotové energie ve formě škrobů a cukrů. Zároveň je většina zelené hmoty v aktivní fázi a při správné volbě hybridu také stále vysoce stravitelná. Každý agronom před silážováním vytváří postup, v jakém pořadí bude sklízet jednotlivé pozemky. To vyžaduje znalost hybridů a pozemků, je však nezbytné zohledňovat také průběh sezóny od zasetí do tohoto okamžiku.
Předsklizňové rozbory
Pro sledování vývoje a kontrolu aktuální stavu porostu se dnes stále více využívají předsklizňové rozbory, které upřesní sušinu a trend jejího nárůstu. Ten je ovlivněn vývojem počasí. Rozbory mohou poskytnout standardní krmivářské laboratoře. V posledních letech tuto službu poskytují ve větší míře také osivářské společnosti prostřednictvím mobilních zařízení na principu NIRs.
AGRILITY – digitální sledování pozemků
Zmiňovaný odběr vzorků několika rostlin z velkých polí přináší ale značné riziko zkreslení. K posouzení stavu celého pozemku a jeho variability je třeba více vzorků a měření. Situaci nám výrazně zlehčují digitalizované vegetační mapy. Pro stanovení těchto map se využívají snímky z družic ESA (European Space Agency) typu Sentinel 2A a 2B. Mapují NDVI – měří doraz a pohlcení optického spektra. Nejpřesnější obrázek o stavu porostu lze získat kombinací těchto postupů.

Úkolem zůstává vyhodnocování snímků pořízených družicemi
Společnost Limagrain představuje aplikaci vzdáleného sledování porostů. Celá multifunkční platforma se jmenuje Agrility®. Aplikace Agrility.HARVEST usnadňuje agronomům rozhodování o termínu sklizně silážní kukuřice v její optimální zralosti. Pro správné fungování je nutné zadat parametry pozemku, vybrat LG kukuřici. Se zadáním informací o kvalitě pozemku, předplodině, termínu a hustotě setí kukuřice, modul Agrility.VEGETATON umožní sledování vegetačního indexu, intenzity fotosyntetické aktivity listové plochy. Zároveň odhalí např. půdní nesrovnalosti a případné chyby setí. Aplikace zajišťuje pořizování lokálních meteorologických dat a zejména odpovídajících snímků NDVI ze satelitů Sentinel.

Systém Agrility.HARVEST v průběhu vývoje porostu odhaluje rozdílné sušiny na každém sledovaném pozemku a přesně vyjadřuje jejich poměr. Oblasti vyšší a nižší sušiny se v průběhu dozrávání mohou značně lišit a přesunovat. To komplikuje posuzování sušiny na pozemku při běžném vzorkování. Pořídíme-li při ručním vzorkování fotografii s umožněnou GPS lokalizací, aplikace nám ukáže místo sběru a umožní tudíž porovnání sušiny predikované aplikací a té reálné v daném místě odběru vzorku. Ve sklizni 2021 jsme na sledovaných pozemcích srovnávali sušiny z přesně definovaných míst modulem Agrility a klasického vzorkování. Shoda je vysoká, na úrovni +- 2%. Výrazně tak eliminujeme chybu vzorkování z pozemku, kde rozdíl v sušině bývá často více než 8%!

Aplikace sama dle historických a aktuálních klimatických dat vyhodnocuje spolehlivost prognózy, na jejímž pozadí samozřejmě stojí důkladná znalost hybridu.
Aplikace Agrility.HARVEST je dostupná v počítači i mobilním telefonu nám pomáhá s velkou mírou přesnosti dopředu určit optimální termín sklizně té nejlepší silážní kukuřice.
Ing. Eduard Hanina, Limagrain