Řepka ozimá v hlavní roli

Šlechtitelé vyvíjejí enormní úsilí přizpůsobit se požadavkům trhu jak nejrychleji je to možné. K tomu je nutné neustále technologicky vynikat, investovat do nástrojů zrychlujících proces samotného šlechtění. Od Mendlových dob i tuto vědu ovládla digitalizace a jednotlivé kroky se dějí v řádech měsíců. Společnost Limagrain v současné době generuje na evropský trh velké množství úspěšných hybridů tzv. Pokročilé generace inovativních vlastností. Cílem publikace je tyto vlastnosti představit a zdůraznit tak jejich roli „pojistky“ vysokého výnosu.

Virózou postižení purpurové, bublinaté pletivo listů je příznakem snadno zaměnitelným s deficity mikroprvků nebo jinou abiotickou příčinou. Přesná diagnóza je možná pouze na základě laboratorní analýzy. V praxi není možné zabránit přenosu viru TuYV (Turnip yellow virus = virová žloutenka vodnice) na rostliny řepky. Vektorem je mšice broskvoňová (Myzus persicae), která rostlinu infikuje již hodinu po dosednutí. Zabránit infekci chemickou clonou je nemožné. Základní testování kvalitativní metodou, která odhaluje pouze přítomnost viru, infekci zjistíme i u rezistentních hybridů. Kvantitativní metoda stanovení množství viru v rostlině však ukáže výrazně menší zastoupení viru u rezistentních jedinců. Rostliny s rezistencí vůči TuYV s genomem R54 dokáží zpomalit množení viru do té míry, že se symptomy poškození na rostlině vůbec neprojeví a jejich výnosový potenciál zůstane zachován.
Příčiny rozvoje viróz
Globální změny klimatu = teplý podzim, teplá zima = delší období pro aktivitu mšic = násobení populace
Ekologizace (Greening) = více hostitelských rostlin pro viry a vektory (všechny rodu Brassicae: řepa, zelí aj. a Fabaceae: hrách, fazole, vlčí bob aj.)
Zákaz neonikotinoidních mořidel = snížená ochrana vzcházejících rostlin
Doslova se tak vyplnily předpoklady šlechtitelů o budoucích enviromentálních podmínkách pro pěstování řepky. Virus TuYV byl detekován již v roce 1992, do 2 let byl v Německu uveden do života výzkumný projekt jehož úkolem bylo zmapovat možnosti rezistence, najít odolné genotypy a také šlechtitelské postupy k získání rezistentní hybridní odrůdy. Společnost Limagrain, nejen že tento projekt významně finančně podpořila, ale zůstala aktivní. Správné rozhodnutí a vytrvalost posunulo šlechtitele o mílový krok kupředu. Výsledky své práce korunovali vstupem prvních hybridů do registračních řízení v roce 2014. V České republice byl prvním, oficiálně představeným rezistentním hybridem LG Architect v roce 2017. Od té doby je tato geneticky podmíněná odolnost standardem každého hybridu v nabídce.
V současných klimatických podmínkách mají virózy vyšší hospodářskou škodlivost než fóma a hlízenka, proti nimž existuje účinné fungicidní spektrum přípravků.
Monitoring výskytu infekce TuYV
Mimo proces šlechtění společnost Limagrain monitoruje výskyt viru žloutenky vodnice intenzivně v celé Evropě již od roku 2015. Tisíce přesných ELISA testů provádí opakovaně na podzim i na jaře. Spravuje nejrozsáhlejší studii dat.
Ztráty na výnose v důsledku poškození virózami se uvádějí až do úrovně 30%. Přesně určit výši ztráty a pojmenovat její příčiny je v praxi mnohem komplexnější a složitější. Hybridy s odolností vůči virózám však poškozeny nejsou ať už je tlak viru vlivem ročníku malý nebo vysoký.
Více najdete v publikaci ke stažení v pravé listě

Příznaky fómové hniloby (Phoma lingam) se mohou objevit ve všech vývojových stádiích. Zcela fatální pro rostlinu je napadení kořenového krčku, doslova „zaškrcení“ cévních svazků a trouchnivění vnitřních pletiv stonku. Současná technologie a nabídka fungicidních přípravků již dostatečně eliminuje výskyt této choroby. Je to ale zjevně také proto, že na trhu je již většina hybridů odolných či částečně odolných nejběžněji se vyskytujícím rasám fómy. Prvním LG hybridem s kombinovanou (tedy monogenně Rlm7 i polygenně podmíněnou) odolností fómě byl hybrid Arsenal. Odolné hybridy mohou mít symptomy onemocnění, ale nikdy nedojde k významnému poškození cévních svazků ani listové plochy.
Více najdete v publikaci ke stažení v pravé listě

Tuto vlastnost ověřují pěstitelé, bohužel zcela nedobrovolně, každý rok a ve všech podmínkách. Buď panuje sucho a horko, porosty rychle usychají, přezrávají a vylušťují se již před příjezdem kombajnu, nebo v předsklizňovém období přicházejí silné větrné poryvy doprovázené bouřkami s prudkým deštěm. Celoroční péči o porosty pak nezřídka korunují kroupy. V každém případě, pojištěném či nikoli, je doslova záchranou mít na poli řepku, která se hned tak nedá a její šešule nepovolí.
Jak se měří nepukavost?
Měří se silometrem, který vyjádří sílu (N) potřebnou pro otevření šešule. Pro zajímavost je možné uvést, že genetická podmíněnost zajistí větší pevnost a zároveň pružnost odlučovací vrstvy mezi oběma chlopněmi šešule než jiná pomocná látka. Tuto vlastnost lze přenášet pouze v systému šlechtění využívající samčí pylové sterility OGU INRA.
Co tato vlastnost přináší vám?
1) ZACHOVÁNÍ VÝNOSU do sklizně
2) DELŠÍ SKLIZŇOVÉ OKNO
3) REDUKCE ZTRÁT až o 80% ! znamená MÉNĚ VÝDROLU
Více najdete v publikaci ke stažení v pravé listě

Přísnější evropská legislativa postavila před šlechtitele výzvu. Za stávajících pěstitelských podmínek je nutné nabídnout takové hybridy, které budou flexibilněji reagovat i na stres způsobený nedostatečnou výživou. Využití dusíku je ovlivněno mnoha faktory v jednotlivých krocích tvorby výnosu: absorbce (kořeny), asimilace (stonek, listy) a remobilizace (semena) a stalo se pro výzkumníky zajímavým cílem. Efektivní využití dusíku – N-flex – je kvantifikovatelná vlastnost (koeficientem spotřeby dusíku), a proto jako taková je ovlivněna výběrem zodpovědných rodičovských linií. Aby je šlechtitelé dokázali přesně identifikovat, nastavili systém víceletého testování hybridů v mnoha opakováních. Zřídili specifickou síť pokusů po celé Evropě, kde je možné měřit spektrum vegetačního indexu a výnos při uměle vyvolaném deficitu dusíku.
V současné době si každý pěstitel uvědomuje rizika spojená s nedostatečnou výživou, s jasným dopadem na výnos. Standardem pěstování řepky u nás je přiměřená kořenová a listová výživa, často podpořená mikroprvky a jinými stimulátory. Problémem zůstává forma a přijatelnost dusíku samotnými rostlinami. Zatím není možné vyšlechtit hybridy s redukovanou potřebou dusíku. Je pouze možné pouze selektovat hybridy (genotypy) s vyšší efektivitou jeho využití (NUE).
Co je NUE?
NUE = Nitrogen use efficiency = efektivita využití dusíku. Je to standardní parametr vyjadřující spotřebu dusíku na tunu výnosu semen. Limagrain takové hybridy označuje N-FLEX.
Co je N-FLEX?
N-FLEX je nejmladší z popsaných a sledovaných dispozic LG hybridů. Je to komerční pojmenování vlastnosti hybridu efektivněji pracovat s dostupným dusíkemu ( s vysokým koeficientem NUE).
Šlechtitelé pracují s nejvýkonnějšími hybridy, které potvrzují nadstandardní výnos bez ohledu na stanoviště kdekoli v Evropě.
Mezi potvrzenými hybridy efektivně využívající dusík ve srovnání na průměr výnosů v deficitních pokusech je např. LG Ambassador. Neznamená to však, že si takové hybridy nežádají optimální výživu.
Více najdete v publikaci ke stažení v pravé listě
Odolnost vůči vymrzání je důležitou vlastností, kterou počasí jednou za čas důkladně prověří. Příprava hybridů na zimu probíhá u společnosti Limagrain na několika úrovních. Tou první je výběr správných rodičovských komponentů. Následují testy laboratorní a provokativní testy v polních podmínkách. V mrazem nejčastěji postihovaných severovýchodních lokalitách Evropy jsou zakládány pokusy se setím řepky do hrůbků, aby byly působení větru a mrazu vystaveny jak růstové vrcholy tak i kořeny. Nakonec přichází ověření skutečnou zimou nezávislými, nejčastěji registračními autoritami. Například poslední silná zima v roce 2016 prověřila hybrid LG Architect v severním Německu a v Polsku. LG Architect měl ve zkoušení polského COBORU v roce 2016 nejnižší ztráty jedinců. V takto prověřeném sortimentu se ukázal významný rozdíl mezi hybridy 6-58% vymrzlých jedinců.
Více najdete v publikaci ke stažení v pravé listě