Časopis ÚRODA 4., 28.3.2025
Na trhu každým rokem rezonují nová jména odrůd. Nabídka je široká, rozhodně odpovídá postavení naší strategické olejniny a zaujímané pěstitelské ploše 343 380 ha ve sklizni 2024. Zaseto bylo téhož roku podle zdroje Kynetec 341 870 ha, ke sklizni 2025 s odhadovaným výpadkem maximálně do 5 %.
Plocha řepky proti očekávání klesla minimálně, přestože velmi klesl její průměrný republikový výnos. Jednalo se o nejnižší výnos za posledních 21 let: 2,74 t/ha. Plodina se ocitla pod hranicí ekonomické rentability. Zřejmě bychom společně našli mnoho objektivních důvodů, proč byla tak nízká produkce, nepokrývající ani potřebu zpracovatelů v ČR. Spektrum vynikajících odrůd, pěstitelské technologie, kvalita a forma hnojení se nezměnila, ba naopak, spíše zkvalitnila. Pravděpodobně se ve většině shodneme na dvou negativních vlivech: tlak a narůstající odolnost škůdců – absence účinných látek a klima. To jsou jevy, které můžeme ovlivnit jen částečně. Co však máme plně ve svých rukách, je výběr opravdu spolehlivé odrůdy. V loňském roce bylo za daných okolností jen pár odrůd, které byly schopné splnit očekávání pěstitelů a udržet výnos nad průměrem. Dovolím si věnovat další argumenty jedné z nich: hybridu LG Arnold.
LG Arnold na běžných plochách členů SPZO vykázal nejvyšší výnos mezi tzv. velkými odrůdami pěstovanými na ploše nad 5000 ha. O prvenství se podělil ještě s jedním konkurenčním hybridem. Nejvyšší výnos vykázal také u nejúspěšnějšího pěstitele mezi členy SPZO s plochou řepky do 300 ha – v Zemědělském družstvu Újezd u Uničova na okrese Olomouc. Hlavní agronom Ing. Ivo Jeřábek se s námi podělil o fakta:
„S pěstování řepek LG máme dlouholetou zkušenost. Jednou z prvních u nás pěstovaných odrůd byla Artoga. V současné době pěstujeme řepky na celkové výměře 300 ha, z toho 200 ha zaujímají hybridy LG. Vzhledem k naší úrovni agrotechniky vždy vybíráme intenzivní odrůdy s nejvyšším výnosovým potenciálem. V posledních třech letech se v našich podmínkách velmi dobře osvědčily hybridní odrůdy LG Arnold a LG Auckland. LG Arnold, v loňské, pro řepku nepříliš příznivé sezóně, u nás dosáhl průměrného výnosu 5,13 t/ha. Opakovaně vysoký výnos LG Arnoldu je to, čeho si na něm ceníme. LG Auckland jsme sklízeli z výměry 51,5 ha s průměrným výnosem 4,91 t/ha. V roce 2023 dosáhl výnosu 5,59 t/ha na výměře 70 ha…“
LG Arnold je výjimkou mezi středně ranými hybridy, je raný. Mnohdy je přílišná ranost vnímána jako nevýhoda. Ale je samozřejmě třeba rozlišovat ranost v kvetení a ranost ve zrání semen. LG Arnold je totiž na podzim i na jaře skutečně v závěsu za dravými hybridy LG Ambassador či LG Auckland. Přesto v hodnocení první vegetační etapy na podzim ani na jaře zdaleka není tak pomalý jako hybridy jiných šlechtitelů. Berte tedy s rezervou tvrzení, že je pomalý a opatrný. Je určitě vhodné jej set spíše na počátku a v první polovině agrotechnického termínu, založí pěknou, silně přisedlou růžici a soustředí se na rozvoj kořenů. V tom je jeho síla. Doporučený výsevek je 400–450 tisíc semen/ha. Na jaře bude vegetovat adekvátně počasí, v květu nebývá první, zpožďuje se o 2–3 dny za průměrem podle sledování ÚKZÚZ. Tvorba šešulí a nalévání semen je naopak překotnou etapou, v tomto období ocení, jako každá řepka, alespoň minimum vláhy. Jeho mohutný kořenový systém, podpořený fungující nadzemní cévní soustavou, se postará o dobré podmínky pro finalizaci výnosu.
LG Arnold je vedle fomy a virové žloutenky vodnice chráněn také proti verticiliu. Odolnost je geneticky podmíněná a zjevná při sklizni, strniště zůstává zelené.Miliony mikrosklerocií verticilia jsou, bohužel, běžnou součástí našich půd, jejich výskyt usnadňují úzké osevní postupy i zařazování brukvovitých meziplodin. Ideální živnou půdou pro in-fekci a rozvoj jsou poškozené kořeny požerem larev květilky zelné (Delia radicum) i tlakem ostatních škůdců. Je moudré přemýšlet o dopadech infekce na zdravotní stav rostlin a vybírat pouze odolné hybridy. Kromě hybridní genetické dispozice totiž nemáme v rukách jiný účinný nástroj ochrany.
LG Arnold patří do všech pěstitelských podmínek, je výnosově stabilní, výkonný i v horších letech. Prosperuje i ve vyšších nadmořských výškách. Nebude vyžadovat silné regulační zásahy na podzim, přesto je třeba stav porostu monitorovat jak na podzim, tak zejména na jaře. Na základě předchozích ročníků lze LG Arnold označit jako hybrid s nadstandardní odolností k suchu, je zdravý hybrid odolný vůči verticiliovému vadnutí a fomové hnilobě, v jeho DNA je podmíněna i nepukavost šešulí.
Ing. Milena Mařáková, Limagrain